Qeveria Haradinaj II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qeveria Haradinaj II
Kabineti i Republikës së Kosovës
9 shtator 2017 – 3 shkurt 2020
Ramush Haradinaj (-125880784).jpg
Data e krijimit9 Nëntor 2017 (2017-11-09)
Data e shpërbërjes3 Shkurt 2020 (2020-02-03)
Njerëz dhe organizata
President i shtetitHashim Thaçi
Kryetar i QeverisëRamush Haradinaj
Zëvendës Kryetar i QeverisëBehgjet Pacolli
Partitë anëtarePDK AAK NISMA AKR
Parti opozitareLDK LV PSD SL
Historia
Zgjedhje2017
Mandati legjislativLegjislatura e 6-të e Kuvendit
Formacioni në ikje19 korrik 2019
ParaardhësQeveria Mustafa
PasardhësQeveria Kurti I


Qeveria Haradinaj II ishte qeveria e 3-të e Republikës së Kosovës. Qeveria Haradinaj e filloi mandatin më 9 shtator 2017 pas humbjes së Isa Mustafës dhe Koalicionit LA në zgjedhjet e vitit 2017, dhe zgjati deri më 3 shkurt 2020 pas humbjes në zgjedhjet parlamentare të vitit 2019. Kabineti përbëhej nga anëtarë të Koalicionit PANA dhe disa anëtarë të opozitës.

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kabineti përbëhej nga ministrat e mëposhtëm:

Portfolio Ministër Filloi punën La punën Partia
Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj9 shtator 20173 shkurt 2020Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës
Zëvendëskryeministri i parë Behgjet Pacolli9 shtator 20173 shkurt 2020Aleanca Kosova e Re
Zëvendëskryeministër Fatmir Limaj9 shtator 20173 shkurt 2020Nisma Socialdemokrate
Zëvendëskryeministër Enver Hoxhaj9 shtator 20173 shkurt 2020Partia Demokratike e Kosovës
Zëvendëskryeministër Dalibor Jevtić9 shtator 20173 shkurt 2020Lista Serbe
Zëvendëskryeministër Dardan Gashi9 shtator 20173 shkurt 2020Koalicioni PANA
Ministër i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli9 shtator 20173 shkurt 2020Aleanca Kosova e Re
Ministër për Komunitete dhe Kthim Dalibor Jevtić9 shtator 20173 shkurt 2020Lista Serbe
Ministër i Diasporës Dardan Gashi9 shtator 20173 shkurt 2020Koalicioni PANA
Ministër i Mbrojtjes Rrustem Berisha9 shtator 20173 shkurt 2020Alliance for the Future of Kosovo
Ministër i Infrastrukturës Pal Lekaj10 shtator 20173 shkurt 2020Alliance for the Future of Kosovo
Ministër i Financave Bedri Hamza9 shtator 201726 nëntor 2019Partia Demokratike e Kosovës
Ministër i Shëndetësisë Uran Ismaili9 shtator 20173 shkurt 2020Partia Demokratike e Kosovës
Ministrër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Gashi9 shtator 20173 shkurt 2020Partia Demokratike e Kosovës
Ministër i Integrimit Evropian Dhurata Hoxha9 shtator 20173 shkurt 2020Partia Demokratike e Kosovës
Ministër i Drejtësisë Abelard Tahiri9 shtator 20173 shkurt 2020Partia Demokratike e Kosovës
Ministër i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj9 shtator 20173 shkurt 2020Partia Demokratike e Kosovës
Ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale Skender Reçica9 shtator 20173 shkurt 2020Nisma Socialdemokrate
Ministër i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi9 shtator 20173 shkurt 2020Nisma Socialdemokrate
Ministër i Tregtisë dhe Industrisë Burim Rrecaj9 shtator 20175 shtator2018Nisma Socialdemokrate
Ministër i Punëve të Brendshme Flamur Sefaj9 shtator 201730 March 2018Aleanca Kosova e Re
Ministër i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka9 shtator 20173 shkurt 2020Aleanca Kosova e Re
Ministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Fatmir Matoshi9 shtator 20173 shkurt 2020Aleanca Kosova e Re
Ministër i Administrimit të Pushtetit Lokal Ivan Todosijević9 shtator 20178 prill 2019Lista Serbe
Ministër i Administrimit të Pushtetit Lokal Adrijana Hodžić12 prill 20193 shkurt 2020E pavarur
Ministër i Bujqësisë Nenad Rikalo9 shtator 20172 shkurt2019Lista Serbe
Ministër i Administrimit të Pushtetit Lokal Mahir Yağcılar9 shtator 20173 shkurt 2020Turkish Partia Demokratike e Kosovës
Ministër i Zhvillimit Rajonal Rasim Demiri9 shtator 20173 shkurt 2020Vakat Coalition

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]