Rrustem Berisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rrustem Berisha
Ministër i FSK-së
9 shtator 20173 shkurt 2020
Paraardhësi: Haki Demolli
Pasardhësi: Anton Quni
Të dhënat personale
Lindi më: 2 mars

1965

Lindi në: Doberdol, Pejë, Republika e Kosovës (ish-Republika Federale e Jugosllavisë)
Kombësia: Shqiptare
Partia politike: Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës
Fëmijë 4

Rrustem Berisha (i lindur më 2 Mars 1965) ishte Ministër i Mbrojtjes së Kosovës që nga shtatori i vitit 2017. Gjatë Luftërave Jugosllave, Rrustem Berisha luftoi në Luftën e Pavarësisë së Kroacisë në anën e kroatëve dhe më vonë në Luftën e Kosovës, në anën e UÇK-së. Mori pjesë në Betejën e përgjakshme të Koshares, ku edhe ishte komandant dhe udhëheqës i njësitit të UÇK-së të njohur me emrin Njësiti "KOBRA".

Rrustem Berisha shkoi në shkollën e lartë ushtarake në Sarajevë, Jugosllavi 1980-84. Pas diplomimit në shkollën ushtarake, Berisha shërbeu në Ushtrinë Kombëtare të Jugosllavisë. Berisha shërbeu si komandant i togut në Karlovac 1984-85. Nga viti 1985 deri më 1988, Berisha shkoi në një shkollë ushtarake në Sarajevë për t'u trajnuar që të bëhet oficerë.

Pas diplomimit në Ushtrinë Kombëtare Jugosllave, Berisha shërbeu si komandant në Delnice, Republika Socialiste e Kroacisë, atëherë pjesë e Jugosllavisë. Nga viti 1998 deri më 1999, Berisha ishte anëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Në këtë kohë ai luftoi në Rrafshin e Dukagjinit, dhe mori pjesë në Betejën e Koshares.

Pas shpërbëjes së UÇK-së, Berisha u bashkua me Trupat Mbrojtës të Kosovës (TMK). Nga viti 1999 deri më 2002, ai shërbeu si Shef i Shtabit të Zonës së Dytë Mbrojtëse i TMK-së. Rrustem Berisha drejtoi akademinë ushtarake "Hamëz Jashari" nga viti 2002 deri më 2009. Në vitin 2013, Rrustem Berisha hyri në politikë, duke u bashkuar me partinë e AAK-së. Në vitin 2014, Berisha fitoi një vend në Kuvendin e Kosovës.

Më 9 shtator 2017, Berisha u emërua Ministër i Forcave të Sigurisë së Kosovës duke zëvendësuar Haki Demollin.

Si ministër i forcave të sigurisë, Berisha punoi drejtë një bashkëpunimi mes Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë (FARSH) dhe Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]