Nenad Rashiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nenad Rashiq
Ненад Рашић
Rashiq më 2022
Ministër për Komunitete dhe Kthim
Titullar
Në detyrë
1 dhjetor 2022
KryeministriAlbin Kurti
Paraprirë ngaGoran Rakiq
Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale
Në detyrë
2007–2014
Të dhëna vetjake
U lind më27 janar 1973
Dobrotin, Lipjan, KSA e Kosovës, RS Serbia, RSF Jugosllavia
Partia politikeSLS (2006–2013)
PDS (2014–present)

Nenad Rashiq (Serbisht: Ненад Рашић / Nenad Rašić, lindi më 27 janar 1973) është një politikan serb i Kosovës që shërben si Ministër për Komunitete dhe Kthim i Kosovës nga 1 dhjetori 2022.[1]

Më parë ai shërbeu si Ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale i Kosovës, nga viti 2007 deri në vitin 2014. Ai ishte një nga themeluesit e Partisë së Pavarur Liberale (SLS) dhe anëtar i lartë i saj deri në largimin e tij nga partia në vitin 2013. Aktualisht është kryetar i Partisë Demokratike Progresive të Kosovës (PDS).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nenad Rashiq emërohet Ministër për Komunitete dhe Kthim". Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2022. Marrë më 1 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)