Mitrovica Veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mitrovica Veriore

Koordinatat: 42°53′58″V 20°51′58″L / 42.899406°V 20.866095°L / 42.899406; 20.866095

Mitrovica Veriore është një komunë kosovare kryesisht me serbë dhe pjestarë të etnive tjera si: shqiptar, boshnjak, romë, ashkali, etj.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është i ndarë në dy pjesë:Mitrovica Veriore dhe ajo Jugore e cila ndahet në lumin Ibër por tensione etnike në atë pjesë midis Serbeve dhe Shqiptareve janë teje të larta! Mitrovica është e zhvilluar shumë vetëm nga Minera gjigante e Trepçës kur merë hovë edhe Industria në këtë rajon edhe Hekurudha,Por Gjatë luftës së fundit në Kosovë 98/99 u Shkatrua e gjithë sistemi ekonomik i Kosovës duke e lënë Mitrovicën në krizë por më shumë e pësuan Shqiptarët në pjesen Veriore. Pas Përfundimit të luftës së Kosovës Shqiptarëve ju ndalua që të vendosen në veri të vendit nga KFOR-i Francez të cilën u ballafaquan me protesta të shumta nga Shqiptarët dhe se më pas i'u bënë thirrje për gjak ftotësi. Rreth 15 mijë banorë (Shqiptarë) u larguan me dhunë nga Pjesa Veriore dhe shpërngulen në pjesën Jugore të Mitrovicës apo edhe në Prishtinë. Me datën 13-14 shkurt të vitit 2000, serbët larguan me forcë shumë shqiptarë nga Pjesa Veriore. Pati shumë protesta, më e madhe ishte ajo e vitit 17 mars 2004 të cilën pati shumë dëme materiale. [1] [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2013 Elections in Kosovo: North Mitrovica, a separate municipality". KQZ-KS. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 janar 2015. Marrë më 31 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "2013 Kosovo Elections (Page 38): North Mitrovica" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 9 janar 2015. Marrë më 31 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "North Mitrovica". osce.org. OSCE. Marrë më 19 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]