Ura e Ibrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ura e Ibrit ndodhet në qendër të qytetit të Mitrovica që bashkon dy pjesët e qytetit Mitrovicën urbane dhe Mitrovicën e vjetër. Në të dy anët e qytetit popullsia shqiptare përbënte shumicën absolute.Gjatë luftës në Kosovë ushtria, policia ,paramilitarët, dhe civilët e armatosur serbë me forcën e armëve dëbuan për në Shqipëri qindra-mijëra banorë shqiptarë, ndërsa shtëpitë e tyre u dogjën me themel. Pas mbarimit të luftës në Kosovë ( qershor 1999 )[1] banorët shqiptarë u kthyen në vatrat e djegura të tyre. Fatkeqësisht kjo nuk ndodhi me banorët e pjesës veriore të qytetit. Nga ajo kohë Ura mbi lumin Ibër u kthe në pikë të zezë të ndarjes, ku përgjonin bandat e armatosura serbe të ashtuquajtura “rojet e urës” që terrorizonin popullsinë civile shqiptare. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lufta e Kosovës". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Lena Grafik. fq. 114–115. ISBN 978 - 9951 - 663 - 35 - 9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)