Rajoni i Mitrovicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni i Mitrovicës
Косовскомитровачки округ
Kosovskomitrovački okrug
Rajon
Popullsia
 • Gjithsej232.833
{{{postal_code_type}}}
40000
Targat02

Rajoni i Mitrovicës (serbisht: Косовскомитровачки округ Kosovskomitrovački okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës, i vendosur në pjesën veriore të vendit.

Kryeqendra është qyteti i Mitrovicës, i cili njëherësh është edhe qyteti më i madh në rajon. Rajoni i Mitrovicës kufizohet me Rajonin e Pejës në jugperëndim, Rajonin e Prishtinës në juglindje dhe në lindje, ndërsa në pjesën veriore kufizohet me Serbinë.

Njësitë vendore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Mitrovicës përfshin gjashtë komuna.

Komuna Popullsia (2011) Sipërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanime
Mitrovica 71,909 350 205.5
Vushtrria 69,870 344 203.1
Skënderaj 50,858 378 134.5
Mitrovica Veriore 29,460[b] 11 2,678.2
Albaniku 18,600[b] 539 34.5
Zveçani 16,650[b] 122 136.5
Zubin Potoku 14,900[b] 333 44.7
Rajoni i Mitrovicës 272,247 2,077 131.1 267

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]