Rajoni i Pejës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rajoni i Pejës (serbisht: Пећки округ or Pećki okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është Peja.

Rajoni i Pejës
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Kryeqyteti Peja
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,365 km2
(527 sq mi) km2
Popullsia 174,235 banorë (2011)
Dendësia 130/km2 (330/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Kodi Postal 30000
Targa 03

Njësitë vendore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Pejës përfshin tri komuna dhe 118 vendbanime.

Komuna Popullsia (2011) Supërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanime
Peja 96,450 603 160 14
Burimi 39,289 454 86.5 50
Klina 38,496 308 125 54
Rajoni i Pejës 174,235 1,365 127.6 118


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]