Rajonet e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rajonet e Kosovës

Republika e Kosovës është ndarë në nivelin e parë të pushtetit vendor në shtatë rajone, të cilat janë:

Më poshtë është një tabelë me më tepër informacione:

Rajoni shqip Rajoni serb. Sipërfaqja
(km²)
Banorë
(Nga viti 1999 deri 2005)
Banorë
(Regj. i popullsisë 2011)[1]
Kryeqyteti
Ferizaji Uroševac 1 024 229 000 Ferizaji
Gjakova Đakovica 1 236 280 000 Gjakova
Gjilani Gnjilane 1 331 253 000 Gjilani
Mitrovica Kosovska Mitrovica 2 051 327 000 Mitrovica
Peja Peć 1 366 191 000 Peja
Prishtina Priština 2 157 604 000 Prishtina
Prizreni Prizren 1 747 411 000 Prizreni

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Tabela 1 - Banesat, ekonomitë familjare dhe popullsia sipas komunave" - E hapur me 14 korrik 2011

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]