Kllokoti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°13′V 21°14′L / 42.22°V 21.23°L / 42.22; 21.23

Kllokot
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Kllokot
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Kllokot është një vendbanim në komunën e Kllokotit, Kosovë.

Territori i Komunës së Kllokotit

Kllokot,[1] i njohur zyrtarisht si Komuna Kllokot-Vërboc,[2] është një qytezë dhe komunë në regjionin e GjilanitKosovë. Komuna e Kllokotit paraqet njërën ndër komunat më të reja të Kosovës, themeluar më 8 janar të vitit 2010 kur është mbajtuar edhe mbledhja e parë themeluese.[3] Qendra e kësaj komune gjendet në qytezën e Kllokotit. Para vitit 2010 Komuna e Kllokotit ishte pjesë përbërëse e komunës së Vitisë.[3]

Përderisa qeveria e Serbisë nuk e njeh Kosovën e as ndryshimet që ndodhën pas vitit 1999, ajo nuk i njeh as komunat e themeluara në Kosovë pas atij viti, dhe në këtë mënyrë, ajo vazhdon ta quajë dhe ta konsiderojë Komunën e Kllokotit si pjesë të komunës së Vitisë[4]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kllokotit (Regjistrimi 2011)[3]
Etniciteti Popullsia %
Serbët 1,177 46
Shqiptarët 1,362 53.3
Turqit 1 0.0
Romët 9 0.4
Të tjerët 6 0.2
Totali 2,556 100.00

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ United States embassy in Pristina: Playground inauguration Vrbovac, Klokot Archived 26 January 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine. (October 29th 2009), accessed on 6 October 2013
  2. ^ Statute of the Municipality of Klokot-Vrbovac Archived 6 October 2014[Date mismatch] at the Wayback Machine., dated 30 November 2012, from the official Municipal web site Archived 31 December 2017[Date mismatch] at the Wayback Machine., accessed on 6 October 2013
  3. ^ a b c MUNICIPAL PROFILES: Klokot/Kllokot (January 2013), from the OSCE Mission in Kosovo official site, accessed 6 October 2013.
  4. ^ Law on Territorial Organization of the Republic of Serbia Archived 12 October 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine. (in Serbian), adopted on 29 December 2007, from the official web site of the Parliament of Serbia [1], accessed on 6 October 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Sistemi shtetrorë në Kosovë

Coat of arms of Kosovo.svg
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Coat of arms of the PISG of Kosovo.svg
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj