Kllokoti

Coordinates: 42°13′N 21°14′E / 42.22°N 21.23°E / 42.22; 21.23
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

42°13′N 21°14′E / 42.22°N 21.23°E / 42.22; 21.23

Kllokot
Клокот
Klokot
Fshat

Kllokoti (serbisht: Клокот Klokot) është një vendbanim në komunën e Kllokotit, Kosovë.

Territori i Komunës së Kllokotit

Kllokot,[1] i njohur zyrtarisht si Komuna Kllokot-Vërboc,[2] është një qytezë dhe komunë në regjionin e GjilanitKosovë. Komuna e Kllokotit paraqet njërën ndër komunat më të reja të Kosovës, themeluar më 8 janar të vitit 2010 kur është mbajtuar edhe mbledhja e parë themeluese.[3] Qendra e kësaj komune gjendet në qytezën e Kllokotit. Para vitit 2010 Komuna e Kllokotit ishte pjesë përbërëse e komunës së Vitisë.[3]

Përderisa qeveria e Serbisë nuk e njeh Kosovën e as ndryshimet që ndodhën pas vitit 1999, ajo nuk i njeh as komunat e themeluara në Kosovë pas atij viti, dhe në këtë mënyrë, ajo vazhdon ta quajë dhe ta konsiderojë Komunën e Kllokotit si pjesë të komunës së Vitisë.[4]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kllokotit (Regjistrimi 2011)[3]
Etniciteti Popullsia %
Serbët 1,177 46
Shqiptarët 1,362 53.3
Turqit 1 0.0
Romët 9 0.4
Të tjerët 6 0.2
Totali 2,556 100.00

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ United States embassy in Pristina: Playground inauguration Vrbovac, Klokot Arkivuar 26 janar 2016 tek Wayback Machine (October 29th 2009), accessed on 6 October 2013
  2. ^ Statute of the Municipality of Klokot-Vrbovac Arkivuar 6 tetor 2014 tek Wayback Machine, dated 30 November 2012, from the official Municipal web site Arkivuar 31 dhjetor 2017 tek Wayback Machine, accessed on 6 October 2013
  3. ^ a b c MUNICIPAL PROFILES: Klokot/Kllokot (January 2013), from the OSCE Mission in Kosovo official site, accessed 6 October 2013.
  4. ^ Law on Territorial Organization of the Republic of Serbia Arkivuar 12 tetor 2013 tek Wayback Machine (in Serbian), adopted on 29 December 2007, from the official web site of the Parliament of Serbia [1], accessed on 6 October 2013.
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj