Jump to content

Komuna e Parteshit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ky artikull merret me Komunën e Parteshit. Për qytezën e Parteshit shiko në faqen përkatëse.

Pozita e komunës së Parteshit në hartën e Kosovës

Komuna e Parteshit është një komunë në Kosovë, ndodhet në rrethin e Gjilanit ndërsa selia administrative e komunës është Parteshi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Parteshit u krijua pas pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Ajo është njëra nga shtatë komunat e reja të pavarësuara.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Parteshit ndodhet në jug-perëndim të Kosovës. Në veri kufizohet me Gjilanin, në jug me Vitinë dhe në lindje me Ferizajn. Në total ka 3 fshatra në komunë ndërsa ka një sipërfaqe të përgjitshme prej 18.3 km². Së bashku me komunat e Gjilanit, Kamenicës, Klokot, Ranilug dhe Vitia, formon rrethin e Gjilanit .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi i vitit 2011 tregoi një popullsi prej 1,787 për komunën e Parteshit, nga të cilët 1,785 ishin serbë.

Regjistrimi 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2011
Banorët [1] 2717 3015 3318 4031 4266 4721 1787

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tim Bespyatov. "Kosovo censuses". Population statistics of Eastern Europe (në anglisht). Marrë më 2017-10-29.
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj