Komuna e Albanikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ky artikull merret me Komunën e Albanikut. Për qytezën e Albanikut shiko në faqen përkatëse.

Stema e Komunës së Albanikut (Leposaviqit)
Vendndodhja e Komunës së Albanikut në hartën e Kosovës

Komuna e Albanikut e njohur edhe si Komuna e Leposaviqit, është një komunë e cila ndodhet në rrethin e Mitrovicës, në pjesën më veriore të Kosovës. Selia administrative e kësaj komune gjendet në qytetin e Albanikut (Leposavićit).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Albanikut ndodhet në veri të Kosovës. Komuna kufizohet në veri me kufirin e Serbisë, në jugperëndim kufizohet me territorin e komunës së Zubin Potokut, në jug me komunën e Zveçanit dhe të Mitrovicës së Veriut, ndërsa në një pjesë të vogël në juglindje kufizohet me territorin e Komunës së Besianës. Komuna ka gjithsej 42 fshatra. [1] territori i përgjithshëm i komunës përfshin një sipërfaqe prej 539   km². Lumi i Ibrit rrjedh nëpër territorin e komunës dhe qytetin e Albanikut. Së bashku me komunat: Komuna e Zubin Potokut, Mitrovica Jugut, Mitrovica e Veriut, komuna e Skënderajit, komuna e Vushtrrisë dhe Komuna e Zveçanit, formon Rajonin e Mitrovicës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi i vitit 2011 nuk u mbajt në komunën e Albanikut. Të dhënat e vitit 2009 bazohen vetëm në një vlerësim.

Regjistrimi 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2009
Banorët [1] 14949 17015 19006 18124 16906 16395 13773

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Tim Bespyatov. "Kosovo censuses". Population statistics of Eastern Europe (në anglisht). Marrë më 2017-10-29.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj