Jarinja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jarinjë
Fshat
noform
Vendndodhja
Jarinjë is located in Kosova
Jarinjë
Jarinjë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Albanik
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 43° 12′ 1″ Veri

20° 43′ 14″ Lindje

Jarinjë është një vendbanim në komunën e Albanikut, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jarinja, është një fshat në veri të Kosovës, në kufirin verior të Kosovës me Serbinë, duke formuar një kufi në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë. Jarinja është vendndodhja e një prej pikave të kontrollit të NATO-së mes Serbisë dhe Kosovës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vlerësimeve të vitit 2009 për regjistrimin në Kosovë të vitit 2011, fshati numëronte 82 banorë, prej të cilëve një shumicë serbë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt të vitit 2008, kufiri u vulos nga trupat e NATO-s, pasi serbët të zemëruar grabitën dhe i vunë zjarrin pikave kufitare në Jarinje dhe në Bërnjak.[1] Serbia ka caktuar roje dhe agjentët doganore për të punuar në kufi. Vetëm Marrëveshja e Brukselit e vitit 2013 i bëri ato të përhershme.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]