Jump to content

Jarinja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jarinjë
Fshat

Jarinjë është një vendbanim në komunën e Albanikut, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jarinja, është një fshat në veri të Kosovës, në kufirin verior të Kosovës me Serbinë, duke formuar një kufi në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë. Jarinja është vendndodhja e një prej pikave të kontrollit të NATO-së mes Serbisë dhe Kosovës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vlerësimeve të vitit 2009 për regjistrimin në Kosovë të vitit 2011, fshati numëronte 82 banorë, prej të cilëve një shumicë serbë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt të vitit 2008, kufiri u vulos nga trupat e NATO-s, pasi serbët të zemëruar grabitën dhe i vunë zjarrin pikave kufitare në Jarinje dhe në Bërnjak.[1] Serbia ka caktuar roje dhe agjentët doganore për të punuar në kufi. Vetëm Marrëveshja e Brukselit e vitit 2013 i bëri ato të përhershme.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]