Komuna e Besianës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Komuna e Besianës
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Qarku Prishtinë
Kryetari i Bashkisë Agim Veliu
Partia LDK
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 633 km2
Popullsia 131.300* banorë
Dendësia 207 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 11000
Prefiksi 038
Faqja Zyrtare KK Podujevë

Komuna e Besianës është njësi administrative në pjesën veri-lindore të Kosovës. Besiana shtrihet në fushëgropën e Llapit, pjesët kodrinore-malore të malit të Albanikut në perëndim dhe maleve lindore kosovare në lindje. Komuna e Podujevës i takon si njësi administrative Rajonit të Prishtinës.

Besiana është qendra administrative e Komunës së Besianës.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mergim halitii nga Kerpimehu i Besianës, i humbur nga shkurti viti 1946, baba i gjashtë fëmijëve, i akuzuar si "kulak" dhe për këtë epitet i internuar në Bor të Serbisë, për të cilin as sot e kësaj ditë familja e saj nuk din as për eshtrat e tije. Pas luftës së dyte botërore Isufi me katër kushëri dhe mikun e tij Ali Feta, pushteti i atëhershëm komunist i akuzojnë për mosbindje ndaj pushtetit dhe si mase dënimi të pestit i dërgojnë në Serbi për pune të dhunshme. Në bazë të dhënave jo zyrtare këta burra janë pushkatuar pas një viti në minierat e Borit. Për shkak të kësaj historie edhe familjaret e tjerë të këtyre burrave kanë pësuar në vazhdimësi torturat e pushtetit, duke i burgose, plaçkitur dhe duke iu pamundësuar djemve dhe nipave të tyre shkollim dhe punësim.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë shtrihet rreth koordinantav gjeografike: 42° 55 V dhe 21° 12 L.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Besianë tani ne vitin 2012 ka rreth 140 mije banor ne te gjith komunen ndersa ne qytet ka rreth 55mije banorë

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menjëherë pas themelimit të PUKSH "Unikomb", edhe në Besianë u themelua dega e kësaj partie. Grupi i përbërë nga Bajrush Behrami, Agron Rrahmani Hakif Mehmeti, Bashkim Jashari Salih Salihu, Jusuf Ejupi dhe shumë atdhetare të tjerë. Kështu me 21 mars të vitit 1991 filloj aktivitetin e saj dhe shumë shpejt kjo parti u rrit dhe u shtri në gjithë territorin e Llapit. Unikombi në Besianë zhvilloj aktivitetin e vet deri në vitin 1997, ku pas gjenocidit të ushtruar në Prekaz të Drenicës, kjo parti e pushoj aktivitetin e saje në rrafshin politik për t`u inkuadruar në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën e Llapit. Pas lufte është riaktivizue dhe kjo parti ka dhëne kontributin e vet në jetën politike të komunës së Besianës.

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrojtimet hidrometeorologjike në Llap kryesisht janë të periudhës të viteve 1960. Elementet e vrojtuara nuk kanë seri të plotë dhe vetëm për stacionin meteorologjik të Besianës ka të dhëna të plota. Rrjeti i stacioneve shimatese kanë një shpërndarje me të mirë, por mungojnë të dhëna për zonat malore. Fushëgropa e Llapit për shkak të pozitës së vet gjeografike, lartësitë mbidetare, reliefit dhe paradispozitave për kohet e rrëmimeve të ajrit cilësohet me disa veçori karakteristike lokale. Analiza e elementeve klimatik, sidomos regjimeve termike dhe të reshjeve, tregojnë në rritjen e shkalles kontalitetit klimatik të këtë trevë.

Reshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fushëgropa e Llapit gjendet në kufi klimatik të regjimeve pluviometrike kontinentale dhe atje maritime. Edhe pse sasia me e madhe e reshjeve bie në periudhën e vegjetacionit (IV-IX)ajo nuk është dominante (Besianë 54 %). Edhe pse gjate vitit paraqiten dy maksimale mujore (nëntor dhe maj), shpërndarja e reshjeve nëpër muaj gjatë vitit nuk tregon ndryshime të mëdha kure është fjala për vlerat mesatare mujore shumëvjeçare. Mirëpo, lëkundjet e sasisë së reshjeve prej vitit në vit janë mjaft të dalluar. Në pjesët e ulëta të fushëgropën së Llapit bie me pak reshje (Besianë 680 ml) se sa në pjesët periferike kodrinore malore (Pollate 756 ml)

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monografia e Llapit, grup autorash.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]