Bajçina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bajçinë
Anallap
Fshat

Bajçinë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Anallap.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Bajçinë shtrihet rreth 5 km në veri të Besianës. Shtëpitë janë të ndërtuar nëpër kodrina dhe lugina, të cilat perfshijnë një territor mjafte të gjere. I tërë fshati është i ndarë në lagje si janë: Çitaket, Gjatajt, Mucollet, Vubajt, Sogojevet, Salihajt, Smajlajt, Kokollet, Lepajet, Pollomet, Parduzet, Vrellaket, Shalaket, Arifajt, Gjylaket, Kosumajt, Merofcet (te ardhur nga Revuqi).

Mikrotoponimet me të njohura janë: Plepat e Bajçinës, Deliqi, Stupet, Kodra e Salihit, Zabeli i Çitakve, Bucinat, Kapidolli, Lugjet, Bunari i Ukut, Tanta, Pusi i Zenes etj.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati është vendbanim qe nga koha antike, këtë e deshmojnë edhe nga gjetjet dhe germadhat e vendbanimeve, por edhe gjurmët e kishës së vjetër katolike, e cila deshmon se banorët ishin katolik deri në ardhjen e osmanve pastaj nderruan fenë thuhet se 150 vjete zgjati konvertimi për tu kthyer tersishte në Islame.

Fshati Bajçinë përmendet ne defterin osmane 1455 dhe kishe 20 familje ndërsa me 1487 fshati u rrite në 31 familje, këtë fshat lumi Llap e ndanë në dy pjese.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]