Balloci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Balloc
Ballsh
Fshat
Vendndodhja
Balloc is located in Kosova
Balloc
Balloc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 53′ 41″ Veri

21° 14′ 3″ Lindje

Balloc është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Ballsh.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Balloci (1455) është fshati që bën pjesë në grupin e fshatrave të tipit të dendur.Ka popullsi etnikisht të përzier. Më së shumti ka popullsi shqiptare, pastaj serbe dhë malazeze.

Në mesin ë familjeve shqiptare ndeshen edhe disa familje muhaxhire. Këto janë: Mehanet , Zëbicët, Visokët, Tovërlanët, Gjakajt, Maçastënët dhë Bunjakët. Të gjitha këto fshatra janë të Topolicës. Përveç Tovërlanëve, të cilët rrjedhin nga rrethina ë Prokuplës, të gjitha tjerat janë nga rrethina e Kurshumlisë. [1]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati është i vjetër dhë si i tillë përmendet në vitin 1455. Në atë kohë i kishte pasur 16 shtëpi. Fshati njifet edhe ne defteret turke me emrin "Ballofc".

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit. Dëbimi. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]