Shajkoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shajkoc
Albanas
Fshat

Shajkoc është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Albanas.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shajkoci gjendet 7 km larg Besianës përkatsisht 30 km larg Prishtinës gjendet në juglindje të Besianës. Ka nje siperfaqe prej 9.6 km2 dhe kufizohet në veri me Lladocin në perëndim me Sfeçlën në jugperëndim me Dumoshin në jug me Batllavën dhe në lindje dhe verilindje me Hërticën e Surdullin është një nga fshatrat me të vjetër të Llapit. Shajkoci ka shume lagje si lagje me e vjete llogariten ajo e Ukellve dhe e Mulollve pastaj Mekolli, Durmishi, Mehmeti, Jupolli, Musolli, Bekolli, Kurtolli, Rudari, Maçestena, Përvetica dhe disa shtëpi të ardhura pas luftës së dytë botërore nga viset kodrinoro malore. Edhe ka një familje (Familja Jakolli) që u shpërngulur në Turqi nga rezhimi Serbisë në vitin 1913 , tashti anëtarë atij familjes jetojnë në qytetin Tokad në fshatin Hasanbabë me mbiemrin YILDIRIM(Jëlldërëm) TAŞ(Tash) edhe Öz(Yz) në vitin 2019 që ardhur Shajkofc Rrahmi YILDIRIM Jakolli është prej kësaj familje edhe në vitin 2021 që u dal në Emisionin Ura Emirhan YILDIRIM Jakolli është nga kësaj familja.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati i ka rreth 365 shtëpi dhe për afërsisht 1800 banorë pa i llogaritur ata në botën e jashtme.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]