Shajkoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Shajkoci
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Besiana
Rajoni Prishtinë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)


Shajkoci është një vendbanim në komunën e Podujevës, Kosovë.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

shajkoci gjendet 7 km larg podujeves perkatsisht 30 km larg prishtines gjendet ne juglindje te podujeves .Ka nje siperfaqe prej 9.6 km2 dhe kufizohet ne veri me lladocin ne prendim me sfeqlen ne jugperendim me dumoshin ne jug me batllaven dhe ne lindje dhe verilindje me herticen e surdullin eshte nje nga fshatrat me te vjeter te llapit.Fshati i ka rreth 315 shtepi dhe per afersisht 1800 banor pa i llogaritur ata ne boten e jashtme.Shajkoci ka shume lagje si lagje me e vjete llogariten ajo e Ukellve dhe e Mulollve pastaj Mekolli,Durmishi,Mehmeti,Jupolli,Musolli,Bekolli,Kurtolli Rudari,Maqestena pervetica dhe disa shtepi te ardhura pas luftes se dyte boterore nga viset kodrinoro malore.