Revuqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Revuq
Fshat

Revuq është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Fshati përmendet në vitin 1455 dhe kishte 31 shtëpi. Shtrihet në veriperëndim të Kërpimehut dhe në veri të qytezës së Podujevës, me një largësi prej rreth 11 km. Revuçi është fshat më tepër malor. Ketu jetojnë shqiptarët vendas dhe muhaxhirët.[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]