Jump to content

Hërtica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hërticë
Herticë
Fshat
TargatRKS 01

Hërticë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Herrtizë dhe Herrticë.


Hërtica si fshat me siperfaqe te madhe shtrihet ne jugë-lindje te komunes se Podujeves dhe ne veri-lindje te Kosovës ,ku eshte dhe afër vijes kufitare Kosovë-Serbi. Fshat turistik me natyrë super t'gjelbruar. Posedon liqen artificial, kodra te larta dhe fusha te gjera ,prrock qe derdhet ne liqenin e batllaves...

Krijimi si vendbanim

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thuhet qe Hertica e sotme si vendbanim ka filluar para qindra vite E kjo ndodhi nga tre vllezer. Nje fis tre mbiemra (Selolli,Mucolli,Sheholli) qe nje pjes dhe sot jan vendas,por pjesa me e madhe e tyre migroj ne (turqi). Me von pati ardhje te fiseve tjera: Pollomi,Llalloshi,Lushaku,Llapashtica,Bajgora,Berisha,Maqani,Makolli ..etj Ku u vendosen ne pjes te ndryshme te Hrtic (Hertices)qe sot njihen si : Hertice,Surdull(jug te H ),Maqan(jug-lindje te H)dhe Shamalluk(veri-perendim).

Ekonomi mesatare nga natyra dhe minjera ... Agro-kultura eshte dega qe dominon me se shumti ne kete rreth pershkak kushteve klimatike-toksore

Monumente kulturore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si monument ka Kullën e Xhemail Bajramit (me shumm se 200 vjet eksistence)

Xhamia e vjeter (supozohet me shumë se 300 vjet,qysh nga koha e okupimit ottoman) Deri n'vitin 2007 ishte aktive por tani eksiston si muse e gjerave tvjetra te asaj kohe qe permbante si vizatime n muri,qylyma,gjera druri, shkrime ... Muret e saj te trasha dhe dyrë dritare te vogla si kullë lufte e mbrojtur mir qe ishte edhe strehim sikurse shkolla per refugjat nga qyteti dhe fshatrat tjerë gjat luftes.

Sikur te gjitha fshatrat ne llap edhe Hertica pat trimat e vet. Grup me dhjetra antar mbrenda ,per qlirim,parandalim te dhunes dhe masakrave,siguri te popullit.... Shokë te Zahir Pajazitit qe njifeshin prej moshes kur ishin femije dhe qe fryma e njejt patriotike i rriti ata . Ne krye me Isuf Pollomi i cili ra kunder armikut(15 prill 1999 rreth ores 15) ku per disa or me von moren hak bashk-luftaret e tij :Hamdi Pollomi,Sabri Hamiti,Enver Selolli,Idriz Pollomi,Zejnullah Zejnullahu,Rushit Llaloshi,Ukshin Mucolli,Dalip Llalloshi... e shume te tjer,ushtar me uniformë te UCK-së dhe pa uniformë por te gatshem per ti dal ne ndihme nderit te Kosoves ,UCK-së


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]