Batllava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Batllava
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Besiana
Rajoni Prishtinës
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)


Batllava është fshat ne komunën e Besianes-ish Podujeves. Ka rreth 500 shtepi dhe rreth 1600 banore. Fshati ka dhe Shkollën fillore si dhe një ambulance si dhe dy dyqane te pavarura tregtare. Ne vitin 1998 gjate konfliktit ne mes njësiteve te UQK-se dhe forcave serbe është formuar njësiti "Keshtjella" ne krye me Hakif Statovci. Vlen te përmendet djegia e te gjithë fshatit nga forcat serbe, pas luftës është ndihmuar ne rindërtim nga organizata humanitare gjermane Capanamur. Infrastruktura është rregulluar sidomos pas konfliktit gjegjësisht luftës çlirimtare te UCK-se. Tani ka rrjetin e ujësjellësit te shpërndare ne te gjithë fshatin. Shquhet si fshat qe ka një organizim, ku vlen te përmendet organizimi i pritjes se Vitit te ri brenda ne fshat qe organizohet nga lagjja e Statovceve. Ne ketë fshat kanë lindur Inxh. Muharrem Statovci, Ecc. Jakup Statovci, Ecc. Xhevit Statovci i cili është edhe Drejtor i Pylltarise se Kosovës, Dr. sc. Driton Statovci. Fshati ka dhe Liqeni i Batllavës qe shfrytëzohet gjate verës nga banoret për freskim.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]