Batllava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Batllavë
Fshat
Vendndodhja
Batllavë is located in Kosova
Batllavë
Batllavë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Gallap
Lartësia 594 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 6″ Veri

21° 14′ 16″ Lindje

Batllavë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Fshati ka dhe Liqeni i Batllavës qe shfrytëzohet gjatë verës nga banorët për freskim.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati ka rreth 500 shtëpi dhe rreth 1600 banorë.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati Batllava ka dhe shkollën fillore si dhe një ambulance si dhe dy dyqane të pavarura tregtare.

Ne ketë fshat kanë lindur Inxh. Muharrem Statovci, Ecc. Jakup Statovci, Ecc. Xhevit Statovci i cili është edhe Drejtor i Pylltarise se Kosovës, Dr. sc. Driton Statovci.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 1998 gjatë konfliktit në mes njësiteve të UÇK-se dhe forcave serbe është formuar njësiti "Keshtjella" në krye me Hakif Statovci. Vlen të përmendet djegia e te gjithë fshatit nga forcat serbe, pas luftës është ndihmuar në rindërtim nga organizata humanitare gjermane Capanamur. Infrastruktura është rregulluar sidomos pas konfliktit gjegjësisht luftës çlirimtare te UÇK-se. Tani ka rrjetin e ujësjellësit të shpërndare në të gjithë fshatin. Shquhet si fshat qe ka një organizim, ku vlen te përmendet organizimi i pritjes se Vitit të ri brenda në fshat qe organizohet nga lagja e Statovceve.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]