Halabaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Halabak
Fshat
Vendndodhja
Halabak is located in Kosova
Halabak
Halabak
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 47′ 40″ Veri

21° 13′ 15″ Lindje

Halabak është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri i fshatit Halabak ndahet në dy pjesë, është emër Arab qe do të thotë, Hale do të thotë shkretir, ndersa Bak dotë thotë i pa banuar.

Ky fshat kufizohet me fshatin: Ternavë, Bellopojë, Dyz, Sharban dhe është në jugperëndim të komunës së Besianes.

Fshati i posedon rrugën, telefonin mobil dhe ujin nga ujësjedhësi i liqenit të Batllavës.

Fshatit preferohet edhe për vizit natyrore të bukur qe e ka. Pylli i fshatit i ka këto kafsh të egra: ujku, lepuri dhe kaprodhi.

Fshati është shumë i pasur me tokë bujqësore edhe me pyll. Lartësia mbidetare është 600 m.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në ketë fshat egzistojn permi 100 shtëpi.

Feja i fshatit është 100 % Musliman.

Familjet qe jetojnë në këtë fshat janë:

 • Pllanlit
 • Potokt
 • Begollt
 • Ramovit
 • Kosumovit
 • Zeqirovit
 • Isufovit
 • Arifovit
 • Sheqirovit
 • Munakët
 • Alshiqët
 • Krasniqët

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Është vend bujqësor, ku bujqësia është elementi kryesor.

Buxheti i fshatit Halabak nuk është edhe aq i keq në krahazim me fshatrat përreth.

Kryetari i fshatit është Ibrahim Marcei me ndihmën e të cilit u ndërtua edhe rruga me bugjetin e banorve të fshatit dhe me ndihmën e kryetarit te fshatit.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati ka nje ambulancë nje shkollë fillore 5 vjeçar dhe poashtu edhe nje xhami.

Partitë e fshatit jonë Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) me 80 % edhe Lëvizja Vetëvendosje (VV) me 20%.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas historisë se fshatit thuhet qe ky fshat ka qenë vetëm një shkretir e pa banuar. Do të thotë njerzit qe banojnë aty nuk janë vendas po janë muhaxher nga viset e tjera.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]