Tërnava (Besianë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tërnavë
Shpat
Fshat
Vendndodhja
Tërnavë is located in Kosova
Tërnavë
Tërnavë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 595 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 48′ 6″ Veri

21° 12′ 4″ Lindje

Tërnavë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Shpat.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tërnava u pajisë me ujësjellje nga Liqeni i Batllavës, rruga kryesore u asfaltua dhe PTK-ja mbuloi fshatin me rrjet telefonik fiks.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbas luftës në këtë fshat kishte përparim në shumë fusha.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]