Jump to content

Tërnava (Besianë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tërnavë
Shpat
Fshat

Tërnavë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Shpat.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tërnava u pajisë me ujësjellje nga Liqeni i Batllavës, rruga kryesore u asfaltua dhe PTK-ja mbuloi fshatin me rrjet telefonik fiks.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbas luftës në këtë fshat kishte përparim në shumë fusha.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]