Penuha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Penuhë
Fshat
Vendndodhja
Penuhë is located in Kosova
Penuhë
Penuhë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 628 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 34″ Veri

21° 9′ 6″ Lindje

Penuhë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Shtrihet ne jugperëndim të Podujevës. Ka një lartësi mbidetare prej 700 m. Përmendet në vitin 1455. Në këtë vend kryesisht ka shqiptarë vendas dhe serbë (77%). Kurse pjesa tjetër (22.7%) është e përbërë prej familjeve muhaxhire. Prej muhaxhirëve janë ardhur dhe janë vendosur ketu këto familje: Dedincët, Paçaradët, Shushunjakët, etj. [1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]