Jump to content

Penuha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Penuhë
Fshat

Penuhë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Shtrihet ne jugperëndim të Podujevës. Ka një lartësi mbidetare prej 700 m. Përmendet në vitin 1455. Në këtë vend kryesisht ka shqiptarë vendas dhe serbë (77%). Kurse pjesa tjetër (22.7%) është e përbërë prej familjeve muhaxhire. Prej muhaxhirëve janë ardhur dhe janë vendosur ketu këto familje: Dedincët, Paçaradët, Shushunjakët, etj. [1]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]