Dumoshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dumosh
Fshat
Vendndodhja
Dumosh is located in Kosova
Dumosh
Dumosh
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 631 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Targa 01
Koordinatat 42° 51′ 17″ Veri

21° 13′ 2″ Lindje

Popullsia 1207 banorë (2011)

Dumosh është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dumoshi është nje fshat ne rrafshin e Llapit.

Dumoshi ndahet në lagje të ndryshme, siq janë lagjet Podvorica, Kutleshi, Maqastena, Visoka etj.

Fshati i Dumoshit kufizohet me Sfeçlën dhe Shajkocin.

Aeroporti i Dumoshit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dumoshi ka nje aeroport (Aeroporti i Batllavës) sportiv/ushtarak i cili ne kohen e Jugosllavise perdorej per trajnimin e parashuteve dhe nga sportiste per aktivitete flutarake. Sot ky aeroport nuk është aktiv edhe pse shume donator kane shpreh interesin per te bere nje aeroport te vogel komercial. Gjate kohes se KFOR-it ne Kosovë ky aeroport perdorej nga trupat Amerikane [1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dumoshi ka 1207 banorë.[2]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çaj rusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flitet që gota e parë nga çaji i famshëm, çaj rusi, që eshtë pirë në Kosovë, eshtë pire në fshatin e Dumoshit të komunës së Podujevës.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Te njohur nga Dumoshi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]