Dumoshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dumosh
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1.207
Targat01

Dumosh është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dumoshi është nje fshat ne rrafshin e Llapit.

Dumoshi ndahet në lagje të ndryshme, siq janë lagjet Podvorica, Kutleshi, Maqastena, Visoka etj.

Fshati i Dumoshit kufizohet me Sfeçlën dhe Shajkocin.

Aeroporti i Dumoshit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dumoshi ka nje aeroport (Aeroporti i Batllavës) sportiv/ushtarak i cili ne kohen e Jugosllavise perdorej per trajnimin e parashuteve dhe nga sportiste per aktivitete flutarake. Sot ky aeroport nuk është aktiv edhe pse shume donator kane shpreh interesin per te bere nje aeroport te vogel komercial. Gjate kohes se KFOR-it ne Kosovë ky aeroport perdorej nga trupat Amerikane [1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dumoshi ka 1207 banorë.[2]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çaj rusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flitet që gota e parë nga çaji i famshëm, çaj rusi, që eshtë pirë në Kosovë, eshtë pire në fshatin e Dumoshit të komunës së Podujevës.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Te njohur nga Dumoshi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://en.m.wikipedia.org/wiki/Batlava-Donja_Penduha_Airfield
  2. ^ Population Statistics
  3. ^ Dokumentar, Musli Dumoshi (25.06.2013). "Musli Dumoshi - Dokumentar" (në Shqipë). {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]