Jump to content

Katunishta (Besianë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katunishta
Fshat

Katunishta është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Para vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Velikarekë.

Ky fshat shtrihet në perëndim të Podujevë në një largësi prej 4km. Struktura e popullsisë së fshatit është mjaft heterogjene. Këtu ka shqiptarë, serbë dhe famlije malazeze. Më së shumti ka shqiptar por ka edhe shqiptar muhaxhirë. Është fshat me një latrësi mbidetare 680-700m.[1] Prej famlijeve muhaxhire që kan ardhur këtu përfaqësuesite 13 katundeve,kryesisht të Toplicës siç ishin:

  1. Deshishkët
  2. Vllahinjët
  3. Tërmëkollët
  4. Maçastenët
  5. Kastratët
  6. Bogujevcët
  7. Mehanët
  8. Visokët
  9. Vuçollët
  10. Gjakalitë
  11. Rudarët
  12. Bunjakët
  13. Zebicët
  14. Matrovët
  15. Tovërlanët
  16. Gjerakët
  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi. Prishtinë. fq. 23–24. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]