Bogujevcët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bogujevcët, në bazë të patronimit mund të përfundojmë se janë me prejardhje nga fshati Bogujevc, por nuk e dimë saktësisht se a janë nga fshati tjetër, që mban këtë emërtim e që ishin të banuara, po ashtu, me shqiptarë (në rrethin e atëhershëm të Prokuples) ose në fshatin tjetër, Bojugevc të Jabllanicës. Janë të fisit Këlmend, të cilët erdhën nga fshati Bogujevc, rrethina e Kurshumlisë. [1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. f. 25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)