Majaca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Majacë
Majas
Fshat
Vendndodhja
Majacë is located in Kosova
Majacë
Majacë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 48′ 48″ Veri

21° 8′ 5″ Lindje

Majacë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Majas.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Majacë gjendet rreth 16 km në jugperëndim të Besianës. Shtrihet në luginë, në grykën e Majacit. Është vendbanim i tipit të dendur, në forme të zgjatur me perjashtim të disa lagjëve qe janë të ndara.

Lagjet me të njohura janë: Krasniqi, Berisha, Gashi, Livadhgji, (Kamberi, Abazi, Namani, Gjidolli) Ratkocet, Lushaku, Bekolli,Citaku, Kurtolli, Jakupi, Abdullahu, Vocolli, te Bukurdollit.

Mikrotoponimet me të njohura janë: Lugu i Rames, Lugu i Fierit, Lugu i Baltave, Lugu i Muses, Gryka e Lezhnices, Te Kreksi i Delis, Te Qarri, Udhet e Kuqe, Te Bukurdolli, Klisyra, Mullini i Lam Binakut, Te Kulla, Lugu i Kronit Gerdeq, Prroni i Gjudes, Lugu i Gjavelles, Cikolli etj.

Afër ketij fshati egzistojnë gjurme të lashta, një pjesë e maleve në anën e majtë të lumit Kaçanoll quhet me emrin Gradina, ndërsa mbi të është kalaja e Majacit, në kufi me fshatin Lupçi i Epërm.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati në mesjetë për herë të parë përmendet në defterin kadastral të Vilajetit Vellk të vitit 1455 me emrin Majanofc, qe kishte 84 shtëpi. Sipas Dr. Rexhep Docit emri i fshatit buron nga fjala ilire-shqipe mal, nga e cila fjalë araike ka dalë fjala e mevonshme dhe e sotshme majë-a naltësi-thep qe si e tillë me kohe është strukturuar pra në rrenjën e emrit të fshatit Majacë.

Fshati në vitin 1911 kishte 60 shtëpi familje shqiptare.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]