Drenasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna e Drenasit)
Shko te: navigacion, kërko
Drenasi
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Qarku Prishtina
Kryetari i Bashkisë Nexhat Demaku
Partia PDK
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 270 km2
Popullsia 75,400 banorë
Dendësia 261 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 13000
Prefiksi 0381 38// 584 100
Faqja Zyrtare KK Drenasi
Shënim: 1. Të dhënat sipa OSCE-së [1]
Qyteti i Drenasit

Drenasi, ish-Gllogovci është qytezë në Kosovën qendrore. Drenasi ndodhet në mes të maleve të Çiçavicës në lindje,bjeshkëve të Drenicës në veri dhe Kosmaçin ne perendim.

Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Drenasi është qender bashkie e rrethit të Prishtines,që administron 53 fshatra. Emrin e kësaj qyteze e hasim tejet vonë ne dokumentet sllave, sigurisht nga kolonizimi i vonshëm, pas 1912 kur forcat serbo-malazeze pushtuan ketë luginë të Drenicës, që e emërtuan nga emri i drurit të Murrizit. Pra në shqipe do ishte e drejtë Murrizi.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Drenasi shtrihet 30 km në perëndim të Prishtinës, dhe në afërsi të rrugës automobilistike Pejë-Prishtinë. Ish Gllogovci, tani Drenasi ka një pozitë gjeografike të shkëlqyer, që mbërrihet në të gjitha drejtimet anembanë Kosovës. Në veri rrethohet më malet e ulëta të Çiçavicës, në Perëndim me Kosmaçin,në Lindje më Majen e zhveshur(ish Goleshi). Mesin e qytetit e përshkon lumi i Drenices, apo lumi që ndante fushën e murrizeve i cili grumbullon të gjithë ujërat e shirave të lugines së Drenicës dhe që derdhen në lumin e Vogël, afër Lumbardhit, ku përfundon përmes kanalit Ibër-Lepenc në ujërat e dy detrave, Egje dhe Deti i Zi. Drenasi shtrihet rreth koordinantave gjeografike 42° 37 V dhe 20° 54 L.

Shërbimet Sociale, Shëndetësia dhe Arsimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas informatave nga mirëqenia sociale, ka 2166 familje, që marrin ndihmë sociale. Një ekip i specializuar është i trajnuar për t'u marrë me njerëz të traumatizuar dhe të dhunës në familje.Qendra shendetesore "Hafir Shala" dhe gjashtë spitale të vogla janë për të shërbyer nevojat e popullatës në Drenas.Mungesa e kuadrove mjekësore dhe investimeve të mjaftueshme është e shquar. Në vitin 2002 janë bërë tetë ndërtesa të reja, gjithashtu edhe shkollë fillore janë ndërtuar. Në komunën e Glogovac ka 21 shkolla fillore dhe 2 shkolla të mesme. Cilësia e Arsimit është jo e mjaftueshme, pasi shumë prej kuadrove arismore nuk kanë kualifikimet e nevojshme. Ka nevojë për më shumë shkolla çerdhe, para-shkolla fillore dhe zgjerimin e shkollave ekzistuese. Një tjetër problem është ende Politizimi i arsimit.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Para masave të dhunëshme të viteve 90-ta, komuna e Drenasit ka pasur 7 biblioteka publike me 73.000 libra. Libraria kryesore ka pasur 12.000 libra, derisa degët e saj në Tërstenik, Komoran, Arllat, Sankoc, Baicë dhe Gradicë kanë pasur 61.000 libra, por lufta ka zhdukur dy biblioteka, bibliotekën kryesore në Gllogovc dhe degën në Baicë, dhe ka shkatërruar degët e tjera me 66.468 libra. Forcat serbe kanë vrarë bibliotekistin Izet Elshani (48 vjeç) kanë djegur bibliotekën me 9.500 libra. Së këndejmi, komuna e Gllogovcit, në të vërtetë, ka një bibliotekë me 6.532 libra.Muajt e fundit eshte formuar Shoqeria Kulturore"Komorani" nje bashkim i individeve dhe grupeve te interesuara per zhvillimin e kultures lokale duke prezantuar tiparet e regjionit tone.Ne qytet gjithashtu eshte hapur Bibloteka e Qytetit,e cila me kapacitetin e saj mundohet t'iu ofroj sherbime te kenaqshme lexuesve te saj.

Informimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Drenas nuk ka ndonjë gazetë ditore, ndërsa për informimin e banorëve për lokalitetin e tyre përkujdesen revistat: "Realiteti" dhe "Spektri". Poashtu në Drenas gjenden edhe dy radiostacione lokale "Radio Drenasi 92.1"[1] dhe "Radio Dodona". Në vitet e '90-ta, pas mbylljes së "Rilindjes", Forumi Rinor i LDK-së nxori një fletushkë të veten, ndërsa, më 28 nëntor 1993, për herë të parë, në Drenicë doli revista mujore “Trojet tona”, organ i PNDSH-së. Revista drejtohej nga ky Këshill redaktues: Emin Hasi (kryeredaktor), Ramadan Dautaj (i ndjerë), Adem Gashi, Lulëzim Haxhiu, Nexhmedin Haxhiu, Selim Shabani, Ismail Bajraktari dhe Burim Heta.

Religjioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Drenas shumica e popullisë janë të fesë islame besimit sunit. Banorët e Drenasit e ushtrojnë predikimin e tyre në xhamitë, të cilat janë të shpërndara në gjithë territorin e komunës, e që drejtohen nga udhëheqësi fetar, i cili selinë e ka në zyrat e Bashkësisë Islame ne Drenas. Xhamitë janë të ndërtuara që nga kohërat e vjetra dhe deri në ditët tona. Xhamite më të njohura janë në: Drenas (qendër), Arllat, Komoran, Zabelin e Poshtëm, Kishnarekë, Vërbovc, Tërstenik, Damanek, Korroticë, Gllobar ,Dritan, Gllanasellë,ndersa ne fshatin Krajkovë gjindet xhamia e dyte me e vjeter ne Kosove.

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Partia qe udheheq Drenasin është Partia Demokratike e Kosovës.[2],ndersa aktiviteti i Opozites eshte mjaft i veshtire,per arsye te shantazhit nga Pushteti.

Iniciativa Qytetare per Drenasin ne krye me Liderin e saj:Izet Ibrahimi ka arritur vertete ta sfidoj pushtetin lokal ne zgjedhjet e fundit lokale,duke formuar grupin qe do te ndryshonte qytetim,mirepo dhe kjo nisme nuk u realizua nga manipulimet politike ne qendrat e votimi,Shantazhimi i aktivistetve te IQD-se,Blerja e votave,dhe Fushata e pabarabarte.

Levizja Vetevendosje,Aleanca per Ardhmerine e Kosoves dhe Lidhja Demokratike e Kosoves jane gjithashtu pjese e opozites,mirepo keto te tria nuk perbejne vertet sfidim real te pushtetit,ndryshe nga IQD e cila kishte arritur gati te shkonte ne Balotazh.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ www.radiodrenasi.com Radio Drenasi 92.1 FM (04. Janar 2011)
  2. ^ Në zgjedhjet e 17 nëntorit, 2007 doli fituese me mbi 82%

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Sistemi shtetrorë në Kosovë

Coat of arms of Kosovo.svg
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Stema e qeverisë KS.gif
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj