Fushtica e Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°20′V 20°33′L / 42.33°V 20.55°L / 42.33; 20.55

Fushticë e Poshtme
Fshat
Vendndodhja
Fushticë e Poshtme is located in Kosova
Fushticë e Poshtme
Fushticë e Poshtme
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Drenas
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Drenicë
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 2″ Veri

20° 55′ 39″ Lindje

Fushticë e Poshtme është një vendbanim në komunën e Drenasit, Kosovë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fushtica e Poshtme shtrihet në pjesën më jugore të komunes së Drenasit.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në këtë fshat jetojnë 112 familje me rreth 1100 banor.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Banorët mirren kryesisht me bujqësi, diku rreth 50% e sipërfaqës bujqësore është me sistem të ujitjes nga hidrosistemi "Ibër-Lepenc". Në vitet e 80 secila familje se paku një anëtarë të familjes e kishte të punësuar në Kosovë, ndërsa jashtë Kosove ishin vetëm 12 persona. Tani jashtë Kosove gjinden një numër shumë i madh (mbi 200 banor), ndërsa të punesuar në Kosovë janë shumë pak (diku rreth 25 persona).

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Në fshat ekziston shkolla fillore dhe e mesme e Ulët (nga klasa e parë deri në të nëntën). Kjo shkollë ende nuk është e pavarësuar dhe është paralele e ndarë e SHFMU "Luigj Gurakuqi" Sankoc. Mësimet i vijojnë 253 nxënës të shpërndarë në dhjetë paralele.

Shkollimi: Nuk është i knaqëshëm, ka dy master të shkencave të Kimisë, një ing të makinerisë, një ing.të blegtorisë, një ekonomist, gjashtë mesues, një jurist, një ekonomist, një sociolog, një gazetar dhe 28 student të Profileve të ndryshme.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatë luftës së fundit ky fshat ishte i djegur 97% e shtëpive dhe blegtori dhe mekanizëm bujqësor tërsisht të shkatërruar. Kishte pesë viktima në njerëz. Tani fshati ka ndrruar pamjen, është rindertuar tërsisht, shkollë të re, rrugë të asfaltuar përmes fshatit (R 208).

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]