Jump to content

Krojkova (Drenas)

Coordinates: 42°35′N 20°51′E / 42.59°N 20.85°E / 42.59; 20.85
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

42°35′N 20°51′E / 42.59°N 20.85°E / 42.59; 20.85

Krojkovë
Gurras
Fshat

Krojkova është një vendbanim në komunën e Drenasit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gurras.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Krojkovë shtrihet rrëzë Malit Kosmaç dhe kufizohet me fshatrat: Llapushnik , Domanek , Shtrubullova dhe Zabeli i Poshtëm .

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Kroikovë gjendet në komunën e Drenasit dhe ka diku rreth 2750 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kroikova njihet si një vendbanim i lashtë ku tregojnë edhe dokumentet e arkivave të ish Perandorisë Osmane, dhe asaj Austro-Hungareze. Kroikova njihet edhe si vend i rezistencës ku disa luftëtar u dalluan gjatë shekujve. Sidomos gjatë luftës së fundit në Kosovë shumë të rinj e të reja u radhiten në rreshtat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]