Jump to content

Komuna e Mitrovicës Veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pozita e komunës së Mitrovicës së Veriut në hartën e Kosovës

Komuna e Mitrovicës Veriore është një komunë në Kosovë, ndodhet në rrethin e Mitrovicës ndërsa selia administrative e kësaj komune është në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës. Në këtë Komunë jetojnë 29,460 banorë, kryesisht ku prej tyre 4,900 janë shqiptarë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Mitrovicës së Veriut ndodhet në veri të Kosovës. Komuna kufizohet me Zveçanin në veri dhe me Mitrovicën e Jugut në lindje, jug dhe perëndim. Zona e komunës ka një sipërfaqe prej vetëm 11 km². Së bashku me komunat Mitrovica e Jugut, Vushtrria, Skënderaj, Albaniku (Leposavić), Zubin Potok dhe Zvečan, formon rrethin Mitrovicës.

Zona komunale përfshin pjesën veriore kryesisht pjesën serbe të qytetit të Mitrovicës, e njohur si Mitrovica e Veriut, duke përfshirë edhe një pjesë të Suhodollit.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gazeta zyrtare e Kosovës" (në anglisht).


Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj