Jump to content

Komuna e Kaçanikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ky artikull merret me Komunën e Kaçanikut. Për qytezën e Kaçanikut shiko në faqen përkatëse.

Pozita e komunës së Kaçanikut në hartën e Kosovës

Komuna e Kaçanikut është një komunë në Kosovë, ndodhet në rrethin e Ferizajt ndërsa selia administrative e komunës është qyteti i Kaçanikut.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kaçanikut ndodhet në juglindje të Kosovës. Në jug komuna kufizohet me komunën Han i Elezit, në lindje me Shtërpcën, në veri me Ferizajn dhe në perëndim me Vitinë. Ka gjithsej 31 fshatra në komunë. Zona e komunës ka një sipërfaqe prej 221 km². Së bashku me komunat Han i Elezit, Ferizaj, Shtime dhe Shtërpcë, formon Rajonin e Ferizajit.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi i vitit 2011 tregoi se komuna e Kaçanikut kishte një popullsi prej 33,409, nga të cilët 33.362 ishin shqiptarë, 20 boshnjakë, 5 romë, 2 turq, 1 serb dhe 1 Ashkali.

Regjistrimi 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2011
Banorët [1] 12997 14406 15734 19284 25028 30981 33409

Vendbanime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kaçanikut ka 31 vendbanime

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tim Bespyatov. "Kosovo censuses". Population statistics of Eastern Europe (në anglisht). Marrë më 2017-10-30.


Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj