Kaçaniku i Vjetër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kaçanik i Vjetër
Fshat

Kaçanik i Vjetër është një vendbanim në komunën e Kaçanikut, Kosovë. Historia e keti fshati njeh dy trima Abedin Krasniqi DIN HOXHA qe  qysh ne rinine e hershme krijoi krahun e veqant ushtarak per te luftuar kunder padrejtesive qe po vazhdonin ti benin pushtuesit serbo – bullgar, kunder shqipetareve te kesaj ane te Malesise se Kacanikut.

Qamil Ilazi Komandant BARDHI nje mesues qe morri armen qe te luftoj padrejtesin qe iu be popullit te tij ndaj pushtuesit serb.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]