Kaçaniku i Vjetër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaçanik i Vjetër
Fshat
Vendndodhja
Kaçanik i Vjetër is located in Kosova
Kaçanik i Vjetër
Kaçanik i Vjetër
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Kaçanik
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 547 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 17′ 49″ Veri

21° 13′ 23″ Lindje

Kaçanik i Vjetër është një vendbanim në komunën e Kaçanikut, Kosovë. Historia e keti fshati njeh dy trima Abedin Krasniqi DIN HOXHA qe  qysh ne rinine e hershme krijoi krahun e veqant ushtarak per te luftuar kunder padrejtesive qe po vazhdonin ti benin pushtuesit serbo – bullgar, kunder shqipetareve te kesaj ane te Malesise se Kacanikut.

Qamil Ilazi Komandant BARDHI nje mesues qe morri armen qe te luftoj padrejtesin qe iu be popullit te tij ndaj pushtuesit serb.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]