Duraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Duraj
Fshat
Vendndodhja
Duraj is located in Kosova
Duraj
Duraj
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Kaçanik
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 589 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 16′ 52″ Veri

21° 10′ 26″ Lindje

Duraj është një vendbanim në komunën e Kaçanikut, Kosovë.

Fshati Duraj hyn në radhën e parë të fshatrave të kësaj ane për nga zhvillimi. Shtrihet në veriperëndim të qytetthit të Kaçanikut. Ka 43 shtëpi të tipit të mbyllur me 470 banorë të shpërndarë në tri mëhallë: Saliaj, Beçiraj dhe Isaj, prej të cilave mëhalla e Saliajve është më e madhja dhe përfshin barqet:Zenunaj, Fazliaj dhe Saliaj. Të tjerat lagje nuk ndahen. Ka shtëpi të mira, ujësjellës, telefon dhe tokë të punueshme. [1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Asllani, Ramadan (1998). Avdyl Dura me bashkëluftëtarë për shqipërinë etnike. Prishtinë: grafoprint. fq. 41. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]