Jump to content

Duraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duraj
Fshat

Duraj është një vendbanim në komunën e Kaçanikut, Kosovë.

Fshati Duraj hyn në radhën e parë të fshatrave të kësaj ane për nga zhvillimi. Shtrihet në veriperëndim të qytetthit të Kaçanikut. Ka 43 shtëpi të tipit të mbyllur me 470 banorë të shpërndarë në tri mëhallë: Saliaj, Beçiraj dhe Isaj, prej të cilave mëhalla e Saliajve është më e madhja dhe përfshin barqet:Zenunaj, Fazliaj dhe Saliaj. Të tjerat lagje nuk ndahen. Ka shtëpi të mira, ujësjellës, telefon dhe tokë të punueshme. [1]

  1. ^ Asllani, Ramadan (1998). Avdyl Dura me bashkëluftëtarë për shqipërinë etnike. Prishtinë: grafoprint. fq. 41. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]