Jump to content

Komuna e Dardanës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ky artikull merret me Komunën e Dardanës. Për qytetin e Dardanës shiko në faqën përkatëse.

Pozita e komunës së Dardanës në hartën e Kosovës

Komuna e Dardanës e njohur edhe si Komuna e Kamenicës është një komunë në Kosovë, ndodhet në rrethin e Gjilanit ndërsa selia administrative e komunës është qyteti i Dardanës (Kamenices).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kamenicës është e vendosur në lindje të Kosovës. Në jug komuna kufizohet me komunën e Ranilugut, në perëndim me komunën Gjilanit dhe komunën e Artanës, në veriperëndim me komunën e Prishtinës dhe në veri dhe në lindje me Serbinë. Ka gjithsej 58 fshatra në komunë. Zona është 423 km². Së bashku me komunat e Gjilanit, Klokotit, Parteshit, Ranilugut dhe Vitisë, formon rrethin e Gjilanit.

Territori i komunës ndodhet në pikën më lindore të vendit dhe ka një sipërfaqe prej 423 km², që e bën atë një nga më të mëdhatë në Kosovë. Selia zyrtare është në qytetin e Dardanës, e cila është e vendosur në pjesën jug-perëndimore të zonës komunale. Përveç qytetit komuna ka edhe 56 vendbanime të tjera. Këto përfshijnë edhe fshatrat Desivojca dhe Koretin. [1]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi i vitit 2011 tregoi se komuna e Kamenicës kishte një popullsi prej 36,719. Nga këta, 34.168 ishin shqiptarë, 1.554 serbë, 240 romë, 29 goranë, nëntë boshnjakë dhe pesë turq .

Regjistrimi 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2011
Banorët [2] 30497 32463 34786 38270 41095 45842 36719

Vendbanime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në territorin e komunës së Dardanës gjenden 58 vendbanime.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Auflistung der Ortschaften der Großgemeinde". Offizielle Website der Großgemeinde. Arkivuar nga origjinali më 2012-10-15. Marrë më 2013-01-25.
  2. ^ Tim Bespyatov. "Kosovo censuses". Population statistics of Eastern Europe (në anglisht). Marrë më 2017-12-18.
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj