Petroci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°19′V 21°25′L / 42.32°V 21.41°L / 42.32; 21.41

Petroc
Petrit
Fshat
Vendndodhja
Petroc is located in Kosova
Petroc
Petroc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Dardanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Anamoravë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 29′ 12″ Veri

21° 34′ 45″ Lindje

Petroc është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Petrit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Petroci është i rrethuar nga tri anet me fshatra të banuara me sërb, Gllogoc, Ranillug, Kormjan, Ropotovë, Tomancë dhe Pançellë, fshatra keto te komunes të Dardanës, e në pjesën jugore me Dobërçanin që i përket komunes të Gjilanit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Petroci është i vetmi fshat i madh me mbi 240 familje në komunën të Dardanës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]