Meshina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°23′V 21°19′L / 42.38°V 21.32°L / 42.38; 21.32

Meshinë
Fshat
Vendndodhja
Meshinë is located in Kosova
Meshinë
Meshinë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Dardanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 38′ 59″ Veri

21° 32′ 44″ Lindje

Meshinë është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Fshati shtrihet 8–12 km në veri të qendrës komunale.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meshina është fshat kodrinoro-malor, i vendosur nëpër kodrina, shpatije dhe lugje, i ndarë në lagje, që janë shumë larg njëra tjetrës. Lagjët e Meshinës janë:Meshina, Presllopi dhe Jellaqa. Vendosja e muhaxhirëve në këtë fshat, aty gjeti vetëm në familje serbe thot Anatasije Urosheviq, citur nga Jusuf Osmani. Muhaxhirët u vendosën kështu nëpër lagjët e Meshinës. Në Meshinë: Skovërqanët, Bucët dhe Borocët. Në lagjen Jellaqë: Shillovët, Rukocët, Rafunët, Klaiqët dhe Dërvodelët, ndërsa në pjesën tjetër të kësaj lagjeje, por që bie me fshatin Feriqevë u vendosën familjet: Buvcët, Borocët, Sijarinët, Skovërqnët dhe Marocët. Në lagjen Presllop, u vendosën familjet: Vrapca, Krivaça, Gërbaci dhe Govori.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin Meshinë gjendet xhamia e ndërtuar në vitin 1886. Xhamia e fshatit Meshinë mban emrin e Haxhi Zejnë Vrapcës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët aktual të këtij fshati nuk janë në gjendje të japin asnjë sçarim rreth vjetërsisë së fshatit dhe banorëve të parë të tij. Në documentët e shkruara përmendët një vendbanim më emrin Mërshenica, në Nahinë e Banjës, në defterin kadastral të Sanxhakut të Vushtrrisë të vitit 1566-74 me 18 shtëpi, 4 beqarë dhe 2 të veja, por nuk është e sigurtë se a bëhet fjalë për këtë vendbanim. Para ardhjës së muhaxhirëve, më 1878, këtu kanë jetuar familje serbe, që quheshin Shop. Si vendbanim është i regjistruar në një hartë austriake, e cila është hartuar në bazë të shënimeve të vitit 1689. Në sallnamet e Vilajetit të Kosovës të vitit 1893 (1311 h), të vitit 1896 (1314 h) dhe të vitit 1900 (1318 h) ky fshat është I regjistruar me emrin e tashëm.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dr. Jusuf Osmani: venbanimet e Kosovës nr.13, Prishtinë, 2004

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]