Gjyrisheci

Coordinates: 42°24′N 21°22′E / 42.40°N 21.36°E / 42.40; 21.36
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

42°24′N 21°22′E / 42.40°N 21.36°E / 42.40; 21.36

Gjyrishec
Fshat

Gjyrishec është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Fshati shtrihet larg Kamenicës vetëm 17 km, me të cilët lidhet me rrugë të asfaltuar.


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin Gjyrishec eshtë një bukuri e rrallë natyrore. Ku përmes fshatit kalon një degëz e një lumi që shkon për fshatin Hogosht.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat është i banuar me shqiptarë. Si fshat malor, ka popullsi të dendur.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin Gjyrishec ndodhet vetëm një shkollë që mbanë emrin "Skenderbeu".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat ndodhet në kufi me Serbinë, afër tij gjendet mali i quajtur "Kika", në të cilin janë zhvilluar luftëra të mëdha kundrejt okupatorëve serb. Autori serb Bogosavleviq në librin e tij "O Arnautima", kah gjysma e dytë e shekullit IXI, shkruan se Gjyrisheci është fshat në zë, për shkak se në këtë fshat mblidhen dhe fshihen të gjitha qetat , të cilat kanë për qëllim hyrjen në Srbi.[1] Aty shtrihen dy brigje, në mes të tyre janë vrarë shum luftëtar shqiptarë por humbje të mëdha kanë pasur edhe bandat serbe. Në fshatin Gjyrishec u strehua Hoxhë Idriz Hajrullahu-Gjilani.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ A. Bogosavleviq, O Arnautima, Nish 1897 faqe 98

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]