Gjyrisheci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°24′V 21°22′L / 42.40°V 21.36°L / 42.40; 21.36

Gjyrishec
Fshat
Vendndodhja
Gjyrishec is located in Kosova
Gjyrishec
Gjyrishec
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Dardanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 862 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 40′ 36″ Veri

21° 36′ 37″ Lindje

Gjyrisheci.jpg

Gjyrishec është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Fshati shtrihet larg Kamenicës vetëm 17 km, me të cilët lidhet me rrugë të asfaltuar.


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin Gjyrishec eshtë një bukuri e rrallë natyrore. Ku përmes fshatit kalon një degëz e një lumi që shkon për fshatin Hogosht.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat është i banuar me shqiptarë. Si fshat malor, ka popullsi të dendur.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin Gjyrishec ndodhet vetëm një shkollë që mbanë emrin "Skenderbeu".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat ndodhet në kufi me Serbinë, afër tij gjendet mali i quajtur "Kika", në të cilin janë zhvilluar luftëra të mëdha kundrejt okupatorëve serb. Autori serb Bogosavleviq në librin e tij "O Arnautima", kah gjysma e dytë e shekullit IXI, shkruan se Gjyrisheci është fshat në zë, për shkak se në këtë fshat mblidhen dhe fshihen të gjitha qetat , të cilat kanë për qëllim hyrjen në Srbi.[1] Aty shtrihen dy brigje, në mes të tyre janë vrarë shum luftëtar shqiptarë por humbje të mëdha kanë pasur edhe bandat serbe. Në fshatin Gjyrishec u strehua Hoxhë Idriz Hajrullahu-Gjilani.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ A. Bogosavleviq, O Arnautima, Nish 1897 faqe 98

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]