Tërstena (Dardanë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tërstenë
Fshat
Vendndodhja
Tërstenë is located in Kosova
Tërstenë
Tërstenë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Dardanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 40′ 52″ Veri

21° 46′ 18″ Lindje

Tërstenë është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ndodhet në zonën kufitare me Serbinë lartësinë mesatare mbi 800 m, vendet për tu veçuar janë :

Lartësia mbidetare (1050 m), ka një lum që kalon në mes të këtij fshati.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat dikur numëronte 450 banor afro (90 shtepi) të banuara me banor shqiptar, fshati momentalisht numëron afro 44 banor diku rreth (13 shtepi), fiset që kanë qenë pjesë përbërëse të Tërstenës ishin, Kurtalani, Fetinci, Bajraliu, Huruglica, Mulaku, Dragobuzhda, Dervodeli, Dushica, Demati, Daku, Musa, Shkodra, Borovci, Ibrahimi.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]