Bllata (Dardanë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°19′V 21°17′L / 42.32°V 21.28°L / 42.32; 21.28

Bllatë
Burim
Fshat
Vendndodhja
Bllatë is located in Kosova
Bllatë
Bllatë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Dardanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Anamoravë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 32′ 32″ Veri

21° 38′ 42″ Lindje

Bllatë është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Burim.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bllata Shtrihet rreth 10 km në juglindje të Kamenicës. Është fshat I dëndur.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullohet thuajse vetëm me popullsi shqiptare-muhaxhire. Vëllazërit më kryesorë të këtij fshati janë: Ivanjët, Ostrogllavët, Ramabajët dhë Starabajët. Tani për tani këtu janë këto familje: Bajrat, Ramabajët, Bucët, Cvircakët, Rukovcët. Përveç Bajrave, të cilët janë nga Polanica, qarku I Vranjës, të gjitha vëllazërit tjera janë nga rrethina e gjerë ëeLeskovcit. Bajrajt atje kishin qenë të pasur me toka, shtazë etj.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit. Dëbimi. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]