Hodonoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°19′V 21°24′L / 42.32°V 21.40°L / 42.32; 21.40

Hodonoc
Hodanoc
Fshat
Vendndodhja
Hodonoc is located in Kosova
Hodonoc
Hodonoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Dardanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Anamoravë
Lartësia 535 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 32′ 13″ Veri

21° 40′ 46″ Lindje

Hodonoc është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Hodanaj dhe Hodanoc.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i fshatit thuhet se eshte nga nje person te cilin e quanin Noci, ai e kishte nje ode dhe njerzit kur shkonin tek ai thonin po shkojme tek Oda Nocit dhe pastaj i eshte shtuar edhe Hoda, dhe eshte formuar emri Hodanoc, ose nga gjuha serbe Odanovce.

Prej bukurive natyrore dallojm Qurrelin e Madhe dhe ate te Vogel, ku ka uje.

Fshati Hodonoc ka kanalizim mirpo ujesjellsi i mungon.

Ka klim kontinentale.

Nga Hidrografia mund te permendim lumin i cili ehte i ndotur.

Eshte ndertuar edhe Fusha e Futbollit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hodonoci është fshat ku popullsia përbëhet nga shqiptarë dhë serbë. Në mesin ë shqiptarëve ndeshet edhe popullata muhaxhire. Qysh me kohë familjet muhaxhire e themelojnë lagjen e posaçme. Bajrat, të ardhur nga fshati Bajrë, qarku i Vranjës. erdhen 3 familje, kurse tani këtu janë 13 familje, një ka kaluar në Kumanovë. Janë të fisit Hot. Kjo vëllazëri është mjaft e përhapur. Ramadanët rrjedhin nga fashti Ramaden nga, i cili po ashtu janë formuar disa vëllazëri të tyre. I përkasin fisit Gash. Erdhi një e tani këtu janë 6 shtëpi. Këto vëllazëri muhaxhire u patën përqëndruar në lagjen e quajtur “Stara Kuca”. Përndryshe, ky lokalitet shtrihet në juglindje të Kamenicës dhe është më se 11 km larg prej saj. Osrtogllavët, janë Thaç. Edhe nga kjo vëllazëri janë disa familje të tyrë.[1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej trashigimisë kulturore kemi Xhamin si dhe kemi edhe shkollen qe mban emrin e veprimtari, profesorit te kimis: Prof.Dr. "Xhavit Ahmeti".

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit. Dëbimi. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]