Rogaçica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rogaçicë
Roganë
Fshat
Vendndodhja
Rogaçicë is located in Kosova
Rogaçicë
Rogaçicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Dardanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Anamoravë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 20″ Veri

21° 40′ 59″ Lindje

Rogaçicë është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Roganë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ky fshat shtrihet rreth 8-9 km në lindje të Kamenicës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Këtu nga familjet muhaxhire u përqendruan këto vëllazëri: Rrapët, Huruglicët dhe Lipovicët.[1]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Uka, Sabit. Dëbimi. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]