Shipashnica e Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shipashnicë e Epërme
Dermak
Fshat
Vendndodhja
Shipashnicë e Epërme is located in Kosova
Shipashnicë e Epërme
Shipashnicë e Epërme
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gilan
Komuna Dardanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Anamoravë
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 35′ 50″ Veri

21° 39′ 52″ Lindje

Shipashnicë e Epërme është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Shpat i Epërm dhe Dermak. Ka rreth 250 shtëpi. Është një fshat i veçant sa i përket mbiemrit.Të gjithë qytetarët e fshatit mbajnë mbiemrin Dërmaku.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shipashnicë e Epërme ka një reliev shumë të mirë dhe mbrohet nga erërat sepse është e rrethuar nga malet përreth. Ka mbi 1500/1600 banorë. Ka tokë të punueshme dhe shumë të mirë për të lashtat. Ka edhe lumin ku banorët e shfrytëzojnë për qëllime të ndryshme

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjithë banorët janë shqipëtarë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]