Graçanica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull merret me qytetin Graçanica. Për artikullin Graçanica shiko në fletën përkatëse.


Graçanica
Emblema
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
10,765 (2011) banorë
82 banorë/km²
Sipërfaqja 131,3 km²
Administrata
Shteti Kosovë
Qarku Prishtinë
Adresa e kuvendit Graçanica
Kodi postal 10500
Prefiksi telefonik +381 038
Faqe zyrtare http://kk.rks-gov.net/gracanice/
Politika
Kryetar Bojan Stojanoviç
Partia udhëheqëse LPK


Graçanica është njësi administrative në pjesën lindore të Kosovës me qendër në Gracanica.

Graçanica lokalitet dhe komunë në periferi të Prishtinës, kryeqytetit të Kosovës. Graçanica është qytezë dhe vendbanim dhe komunë në pjesën lindore të Kosovës. Komuna e Graçanica është një prej tri komunave me shumicë serbe dhe kufizohet me komunat si Komuna Prishtines dhe ata të Lipjanit. Vendanimet më te afrta ka Hajvalin, Badovcin, Kishnicen, Llobnasellen.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Graçanicë u ndërtua mbi rrënojat e kishës së vjetër të shekullit 13-të e Virgjëreshës së Shenjtë, e cila është ndërtuar mbi rrënojat e një bazilike të hershme të shekullit 6.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Graçanica e duhur është e thënë të përmbajë rreth 11,006 banorë, shumë prej të cilëve janë drejtuar refugjatëve serbë nga Prishtina. Vlerësimet e ndryshme ekzistojnë për të enklavës si një e tërë, duke filluar nga 13.000 në 30,000 banorë në 15 fshatrat që përbëjnë e enklavës, dhe poshtë nga 120.000 në vitin 1999. Enklavën e ka një rreth dhjetë kilometra-rreze në të cilat serbët të gëzojnë lirinë e lëvizjes dhe përpjekje për të organizuar një jetë kuptimplotë për veten e tyre. Përbërja etnike e komunës,sipas rexhistrimit tëvitit 2011 është:

Tabela e popullsisë (2011)[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombësia Banorë  %
Serbë 7209 67.53 %
Shqiptarë 2474 23.17 %
Romë,Ashkali 852 8 %
Turq 15 0.14 %
Boshnjak 15 0.14 %
Të tjerë 110 1%

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

  • LPK

Të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  • ...

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]Sistemi shtetrorë në Kosovë

Coat of arms of Kosovo.svg
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Stema e qeverisë KS.gif
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj