Shushica (Graçanicë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shushicë
Guranë
Fshat
Emri i banorëveShqiptar,Serb

Shushicë është një vendbanim në komunën e Graçanicës, Kosovë.[1] Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Guranë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shushica është e vendosur në 715m mbi nivelin e detit. Fshati ndodhet në rrugën Janjevë-Gracanicë dhe klasifikohet si një fshat i tipit kompakt. Shushica është e ndarë në Mahallë e Poshtme dhe e Epërme.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shushica si vendbanim permendet ne vitin 1321.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Faqe zyrtare e komunës së Graçanicës Arkivuar 29 korrik 2015 tek Wayback Machine Vizituar më 5.09.2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]