Rajoni i Gjakovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rajoni i Gjakovës (serbisht: Ђаковички округ or Đakovički okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është Gjakova.

Rajoni i Gjakovës
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Kryeqyteti Gjakova
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,129 km2
(436 sq mi) km2
Popullsia 214,672 banorë (2011)
Dendësia 190/km2 (490/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Kodi Postal 50000
Targa 07

Njësitë vendore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Gjakovës përfshin katër komuna dhe 170 vendbanime.

Komuna Popullsia (2011) Sipërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanimet
Gjakova 94,557 587 161.1 91
Rahoveci 75,053 276 220.5 34
Deçani 38,984 180 216.6 37
Juniku 6,078 86 70.7 10
Rajoni i Gjakovës 214,672 1,129 172.4 170

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]