Jump to content

Rajoni i Gjakovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni i Gjakovës
Ђаковички округ
Đakovički okrug
Rajon
Popullsia
 • Gjithsej214.672
{{{postal_code_type}}}
50000
Targat07

Rajoni i Gjakovës (serbisht: Ђаковички округ ose Đakovički okrug) është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është Gjakova.

Njësitë vendore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Gjakovës përfshin katër komuna dhe 170 vendbanime.

Komuna Popullsia (2011) Sipërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanimet
Gjakova 94,557 587 161.1 91
Rahoveci 75,053 276 220.5 34
Deçani 38,984 180 216.6 37
Juniku 6,078 86 70.7 10
Rajoni i Gjakovës 214,672 1,129 172.4 170

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]