Rajoni i Prizrenit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rajoni i Prizrenit është njëri nga shtatë rajonet e Kosovës. Kryeqendra është qyteti i Prizrenit.

Rajoni i Prizrenit
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Kryeqyteti Prizreni
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,397 km2
(539 sq mi) km2
Popullsia 331,670 banorë (2011)
Dendësia 240/km2 (610/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Kodi Postal 20000
Targa 04

Njësitë vendore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Prizrenit përfshin 6 komuna dhe 195 vendbanime.

Komuna Popullsia (2011) Sipërfaqja (km2) Dendësiteti (km2) Vendbanime
Komuna e Prizrenit 177,781 284 626.0 74
Komuna e Therandës 59,722 306 178.5 42
Komuna e Malishevës 54,613 361 165.4 43
Komuna e Sharrit 33,997 435 78.2 35
Komuna e Mamushës 5,507 11 500.6
Rajoni i Prizrenit 331,670 1,397 237.4 195

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]