Sanxhaku i Prizrenit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sanxhaku i Prizrenit

Sanxhaku i Prizrenit gjatë kohës së perandorisë Osmane ishte pjesë administrative e Vilajetit të Kosovës. Qendër e sanxhakut ka qenë qyteti Prizren.

Sipas shënimeve të viteve 1905-1906 në këtë sanxhak (së bashku me nahinë e Tetovës dhe Gostivarit) jetonin 186,144 banorë. Shënimet japin të dhëna për përkatësin fetare të 158,742 banorëve mysliman (shqiptar) dhe të krishterë 15,323 shqiptar dhe 11,606 ortodoks të racës/kombësisë serbe 473 rumun)[1]

Deri në 1912 përbëhej nga kazatë e mëposhtme:[2]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "illyrians.org". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2007. Marrë më 5 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stefanaq Pollo (1983). Historia e Shqipërisë: Vitet 30 të shek. XIX-1912. Vëll. II. Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë. fq. 49. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)