Sanxhaku i Selfixhes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sanxhakut i Serfixhes

Sanxhakut i Serfixhes (apo Selfixhes) (greqisht: [Σαντζάκι/Υποδιοίκησις Σερβίων] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) ishte një provincë e Perandorisë Osmane (sanxhak) me qendër qytetin e Serfixhes (Servia) në perëndim të Maqedonisë, tani pjesë e Greqisë.

Sanxhaku u themelua në vitin 1881, pasi Greqia aneksoi Thessalinë ( sanxhakun e Trikallës), fillimisht si një krahinë e pavarur, dhe, pas 1889, si pjesë e Vilajetit të Manastirit. Në vitin 1912, provinca përfshinte shtatë kaza (rrethe):[1]

Sanxhaku u pushtua nga ushtria greke në tetor 1912, gjatë Luftës së Parë Ballkanike.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stefanaq Pollo (1983). Historia e Shqipërisë: Vitet 30 të shek. XIX-1912. Vëll. II. Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë. fq. 49. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)