Jump to content

Sanxhaku i Pejës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sanxhaku i Pejës

Sanxhaku i Pejës apo Sanxhaku i Dukagjinit gjatë kohës së perandorisë Osmane ishte pjesë administrative e Vilajetit të Kosovës. Qendër e sanxhakut ka qenë qyteti Peja (Ipek).

Demografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas shënimeve të viteve 1905-1906 në këtë sanxhak jetonin 185,685 banorë. Shënimet japin të dhëna për përkatësin fetare të 139,901 banorëve mysliman (shqiptar) dhe të 45,784 krishterë (katolik shqiptar dhe ortodoks të racës/kombësisë shqiptare dhe serbe)[1]

Ndarje administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në 1912 përbëhej nga kazatë e mëposhtme:[2]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "illyrians.org". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2007. Marrë më 5 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stefanaq Pollo (1983). Historia e Shqipërisë: Vitet 30 të shek. XIX-1912. Vëll. II. Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë. fq. 49. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)