Sanxhaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sanxhaku ose Sanxhak është njësi administrative e perandorisë Osmane si dhe perandorive e shteteve të tjera islamike. Sanxhaku është një nivel më i lartë se nahia dhe një më poshtë se vilajeti.

Sanxhaku është një territor i veçantë administrativ. Në aspektin ushtarak emri "Sanxhak" do të thotë " Flamur". Gjatë sundimit otoman emri Sanxhak ka nënkuptuar territor ushtarak. Më vonë ka paraqitë territor i shkalles së dytë pas Vilajetit apo Pashallëkut.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]